Noorte ettevõtlikkuse uudised

« Tagasi

Peipsiveeres on ettevõtlikud noored

Juba kolmandat aastat järjest toimus projekti „Peipsiveere ettevõtlikud noored" äriideede konkursi finaal Mustvee Kultuurikeskuses.

27. märtsil 2018 kogunesid Anna Haava nimelise Pala kooli, Mustvee kooli ja Peipsi Gümnaasiumi  53 õpilast Mustvees, et maha pidada üks vägev äriideede lahing.

„Peipsiveere ettevõtlikud noored" on projekt, mille eesmärgiks on kaasa aidata Jõgevamaa Peipsiveere programmi piirkonna (Mustvee linna, Kasepää ja Pala valla) kogukonna elujõulisuse jätkusuutlikule säilimisele, piirkonna koolinoorte (7-12 klass) ettevõtlikkuse arendamise, ettevõtlusõppe toetamise ja ettevõtlusringi korraldamisega.

Projekti "Peipsiveere ettevõtlikud noored" rahastatakse Peipsiveere programmi raames. Lisaks panid õla alla ka endised kohalikud omavalitsused – Mustvee Linnavalitsus, Kasepää vallavalitsus ja Pala vallavalitsus.

Ettevõtluse töötoad algasid juba veebruari alguses, kui start anti äriideede genereerimiseks. Läbi kuue ürituse ja kahe kuu kogusid noored teadmisi ja kogemusi. Näiteks uuriti oma toote või teenuse turgu ja kuidas seda müüa, kuidas koostada pitch ehk müügikõne ning loomulikult said nad harjutada ka laval esinemist avaliku esinemise töötoas, mis tõi nii mõnegi noore oma mugavustsoonist välja. Kõik need ettevõtluse baasteadmiste koolitused olid korralikuks aluseks pidulikule lõppüritusele.  

Kogu projekti krooniks oli finaal, kus valiti välja parimad äriideed. Finaalis osales 14 võistkonda, keda hindas 6-liikmeline žürii. Võitjaks osutus Peipsi Gümnaasiumi noormeeste võistkond äriideega „Mustvee suveniirid". Nagu nimigi ütleb oli nende äriideeks tootma hakata Mustvee kaunimate kohtade piltidega puidust suveniire ehk külmkapimagneteid. Teisele kohale jõudsid MEMO kellad. Nende kahe tubli Pala kooli poisi ideest olid valminud juba käega katsutavad puidust kellad, mille külge oli kinnitatud kriiditahvel, et oma tähtsamaid märkmeid sinna kirjutada. Kolmandale kohale tuli samuti Peipsi Gümnaasiumi tütarlaste võistkonna idee „Laste kursused". Nende idee oli oma kooli algklassi õpilastele pakkuda mängulisel teel erinevate kooliainete niinimetatud järelkursuseid.

Kõik osalejad olid äärmiselt tublid ja julged! Žüriil oli otsust teha keeruline ja selleks pandi välja ka kolm lisaauhinda. Üheks äriideeks, mis sai eriauhinna oli „Huulepulga hoidja" . Peipsi Gümnaasiumi tütarlapsed meisterdasid valmis huulepulga hoidjad, et lahendada hügieeniliste huulepulkade kadumise probleem. Pala kooli võistkond DICOPLA esitles finaalis pehme aluspinnaga arvutialust, mida saab võtta süles hoitava arvuti alla. Lisaks sai auhinnatud ka Mustvee Kooli tiim nimega SmartClean, kelle idee oli prillide või telefoni ekraanide puhastuspudel, mille ühte otsa oli kinnitatud märguv puhastussvamm ja teises otsas oli kuivatamiseks mõeldud lapike.

1.-3. koha auhindadeks oli kinkekaardid Apollolt ja preemiareis Tartusse, kus noored ise saavad valida külaskäigud kas Ettevõtluskülla, Ahhaa keskusesse, Põgenemistuppa, PlayTech kontorisse või Aurasse. Lisaks pani auhinnad välja ka Vudila- tasuta sissepääs juba sel suvel Vudilasse!

Eriauhindadeks oli Huulepulga hoidja meistritele samuti Tartu reis koos esikolmikuga. DICOPLA ja SmartClean meeskonnaliikmed saavad suvel tasuta Vudilasse lustima minna.

Üritused olid noorte seas väga menukad, osales oodatust rohkem õpilasi.

Võimaluse korral loodame korraldada ka tuleval aastal sellise projekti, et Peipsiäärsed noored saaksid veelgi rohkem indu ja julgust ettevõtlusega tegelemiseks. Usume, et kui noored peale finaali ei jäta oma ideed unarusse, siis võib nii mõnestki veel tulevikus kuulda! Projekti korraldaja SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus ootab kõige rohkem mini- ja õpilasfirmade tekkimist, siis on missioon olnud edukas ja tasub jätkata!

 

Elis Õis
Projektijuht