Kodanikuühenduste uudised

« Tagasi

#kuidasmekestame arutelu Kuremaa lossis 30. oktoobril

Hea Jõgevamaa sädeinimene!

Kutsume Sind osalema Jõgevamaa #kuidasmekestame arutelu-läbimängul teisipäeval 30.oktoobril kell 14.00-18.00 Kuremaa lossis. 

Uurime rahvastikutrendidega seotud fakte, jagame omavahel lootusi ja hirme, raamistame olulisemad probleemid ja otsime häid ideid ning lahenduskäike, kuidas kogukondade elujõudu kahaneva rahvastiku tingimustes hoida.

See ei ole enam uudis, et teadlased ennustavad Eestile lähemateks kümnenditeks rahvaarvu jätkuvat ja olulist kahanemist. See aga kujutab ohtu me riigi harjumuspärasele toimimisele ning keele, kultuuri ja elukeskkonna säilimisele. #kuidasmekestame arutelu ja ideede otsing on osa laiemast kogukondlike arutelude sarjast, mis toimub oktoobris-novembris üle terve Eesti. Kutsume kogukondi isekeskis rahvastikutrende uurima ning prognoosidega kaasnevatele probleemidele lahendusi otsima. Aruteludele läbimängud korraldame eestvedajatele selleks, et enne kogukonna või oma organisatsiooni ette astumist saaksid arutelujuhid spetsiaalselt sarja jaoks väljatöötatud formaadiga tuttavaks ning osalejana selle kasutamise kogemuse.  

Miks #kuidasmekestame aruteludel osaleda? Esiteks, rahvastiku vähenemine puudutab meist igaühe elukorraldust. Näiteks juba praegu on koolides puudu õpetajatest, avalikke teenuseid tõmmatakse koomale, kauplused sulgevad uksi, paljud otsivad tööd ja teised samal ajal töötajaid.  Teiseks, aruteluformaat erineb harjumuspärasest ning võimaldab tuua kokku väga erinevad isiklikud kogemused, vaated ning arvamused. Nende sünergias sünnivad uudsed ja võib-olla vägagi innustavad lahendusideed. Kolmandaks, ettepanekud ei jää jõude seisma, vaid liiguvad kokkulepitud teekonna kaudu otsustajateni. Kohaliku omavalitsuse otsust, maakonna või riigi tasandil kokkulepet nõudvad ettepanekud viime koostöös kogukondadega otsustajateni – sobivad need siis strateegiatesse ja arengukavadesse või liiguvad toetajate lisandudes kollektiivse pöördumisena Riigikogusse.  


Lisainfot #kuidasmekestame arutelude kohta leiad: https://kestame.rahvaalgatus.ee, aga ka liitudes FB üritusega https://www.facebook.com/events/261271814446853/

Osalemiseks anna endast märku siin: https://goo.gl/forms/Mu5YwE90Qw4E6X293

Maris Jõgeva
#kuidasmekestame kogukondlike arutelude koordinaator
53421726, maris@rahvaalgatus.ee