XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“

XIII noorte laulupeo kontsert toimub 2.juulil 2023.

Noorte laulupeo kunstiliseks juhiks on Pärt Uusberg.

XIII noorte tantsupeo etendused toimuvad 30.juunil ja 1.juulil 2023.

XIII noorte tantsupeo pealavastajaks on Agne Kurrikoff-Herman.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo kodulehe leiate siit

Jõgevamaa esinejad XIII noorte tantsupeol:

Võimlejad:

Lustivere Põhikooli Väikesed võimlejad(1.-5.klass)

Jõgeva Muusikakooli Pärlid

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi -Puurmani Suured võimlejad

Jõgeva Muusikakooli Slide

Jõgeva Muusikakooli võimlemisrühm Monte

Pererühmad:

Murumardikad

Pajusi rahvamaja rahvatantsurühm Päikesed

Noorte segarühmad:

Jõgevamaa Gümnaasiumi noorterühm

Jõgevamaa Gümnaasiumi segarühm KERGED KONDID

 

Neidude tantsurühmad:

Jõgevamaa Gümnaasiumi neiud

Põltsamaa Kultuurikeskuse neiduderühm

7.- 9. klassi tantsurühm:

Põltsamaa Kultuurikeskuse “Murakad”

Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi Sutsakad

5.-6.klassi tantsurühmad:

Jõgeva Põhikooli Kerged Kondid

Palamuse Gümnaasiumi rahvatantsurühm Peapööritajad

3.-4. klassi tantsurühmad:

Jõgeva Põhikooli Kerged Kondid

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi segarühm TANTSUSÕBRAD

2.-3. klassi tantsurühm:

Jõgeva Põhikooli Kerged Kondid

Tänukummardus kollektiividele ja õpetajatele: Karin Uusküla, Madli Teller, Eva Orupõld, Maia Lepiste, Sirje Kiis, Tiina Kull, Marika Järvet, Ave Anslan, Artur Aunap, Sirje Suvi.

Märtsi alguses toimus rahvaküsitlus, et leida Jõgevamaa rongkäigule rahva lemmik päis. Rahva lemmikuks osutus kujundus nr 3

XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ piletid on tänasest saadaval 

Täna, 10. jaanuaril kuulutasid XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ korraldajad Tallinna lauluväljakul laulu- ja tantsupeoaasta avatuks ning samuti algas suvise XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ piletimüük.  Pileteid saab osta Piletilevist!

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Margus Toomla sõnul algas täna senisest hoogsam ettevalmistus juba vähem kui kuue kuu pärast toimuvaks noorte laulu- ja tantsupeoks. Lisaks piletimüügile algas täna eelproovide periood. „Huvilisi nii tantsu- kui laulupeol osalemiseks on palju. Ühtekokku on teel Kalevi keskstaadionile tantsima ligikaudu 9000 noort tantsijat ja laulukaare alla laulma enam kui 25 000 koorilauljat,“ sõnas Toomla.

Tantsupeo kolm identset etendust toimuvad reedel, 30. juunil ja laupäeval, 1. juulil Tallinna Kalevi keskstaadionil. Tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermani sõnul kandub tantsupeo idee sildadest, mis aitavad leida meile omaseid väärtuseid. „Kasvades me loome ja kaotame sildu, mis meid ümbritsevaga suhestab. Sillad seovad meid nii esivanemate pärandi kui tänapäevaste koduste väärtustega, aidates noorel rajada oma teed ja kasvada õnnelikuks inimeseks,“ ütles lavastaja. Siit ka XIII noorte tantsupeo nimi „Sillad“.

Laupäeval toimub Tallinnas Vabaduse väljakul ka tasuta rahvamuusikapidu, mida üldjuht Juhan Uppin kirjeldab nii: „Seekordse rahvamuusikapeo kontserdi pealkirjaks on “Päriselt”, mis viitab rahvamuusikapeo kesksele väärtusele – pärimusmuusikale ja samuti sellele, et noored on selles muusikas leidnud omale ühise keele ja tahavad päriselt pilli mängida. See tähendab olla ühelt poolt teadlik kultuuripärandist, teisalt aga loov ja vaba ning, mis kõige tähtsam, tunda sellest rõõmu.“

Pühapäevane laulupidu algab traditsioonilise rongkäiguga Vabaduse väljakult Tallinna lauluväljakule. Sellele järgneb ligikaudu kuuetunnine kontsert, kus saab kaasa elada kooride, sümfooniaorkestrite ja puhkpilliorkestrite ülesastumistele. Laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul on seekordse laulupeo puhul iseäranis huvitav, et kogu peo kava on lähtunud ühest ainsast Hando Runneli luuletusest, “Valgust!”, peegeldades sellesse mitmetähenduslikku luuletusse kätketud väärtusi. „Ühtlasi pärineb ka selle sama luuletuse esimestest ridadest XIII noorte laulu- ja tantsupeo nimi, „Püha on maa“,“ selgitas Uusberg. Ta lisas, et laulupidu raamib omanäoline peegelvormis ühendkoori kava.

Tänasest leiab iga huviline tantsu- ja laulupeole endale sobiliku pileti. „Kuna ennekõike on just tantsupeo pääsmeid piiratud kogus, tasub piletid soetada eelmüügist. Kalevi keskväljaku esimestest ridadest saab lähedalt jälgida tantsijate emotsioone ja kauneid rahvarõivaid. Ülemistest sektoritest avaneb aga imeline vaade tantsumustritele,“ kirjeldas Toomla. Laulupeost osa saamiseks on võimalus valida lauluväljaku istekohtadega pingisektorite ning üldala piletite vahel. Noorte laulu- ja tantsupeo piletite info on leitav Laulu- ja tantsupeo veebilehel aadressiga laulupidu.ee. Piletite soodushindadega müük kestab mai lõpuni.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg ning XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman. Rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

 

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“
30.06 – 1.07.2023, Tallinnas

30.06 kell 19.00 – 21.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil

1.07 kell 12.00 – 15.00 rahvamuusikapeo kontsert Tallinna Vabaduse väljakul
1.07 kell 15.00 – 17.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil
1.07 kell 19.00 – 21.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil

2.07 kell 9.30 – 14.00 kõigi osalejate pidulik rongkäik Tallinna kesklinnast lauluväljakule (5 km)
2.07 kell 14.00 – 21.00 laulupidu Tallinna lauluväljakul

XIII noorte laulu- ja tantsupeo “Püha on maa” kunstiline toimkond kutsub kõiki Eestimaa lapsi ja noori vanuses 7 kuni 27 eluaastat osalema kõnevõistlusel. Kaunis emakeeles kirja pandud kõned tuleks toimetada Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusse hiljemalt 31. oktoobriks.

 

Võistluse korraldajate sõnul kuuluvad kõned laulu- ja tantsupeo traditsiooni juurde esimesest laulupeost alates. Kõnedes on väljendatud isamaalisi tundeid, väärtusi ning mõtestanud ajahetkes toimuvat.

Kaasajast on ilmselt kuulsaim laulupeol esitatud kõne pärit aastast 1999, mil president Lennart Meri lausus meeldejäävad sõnad: “Nüüd on moes rääkida, et laulupeod ei ole enam moes. Aitäh teile kõigile, et te oma siinolekuga selle lolli jutu olete juba ümber lükanud! Tuhat korda südamest aitäh! Laulupidu ei ole kunagi moes olnud, sest laulupidu ei ole moeasi. Laulupidu on südameasi. Nagu eesti keel ja meel, nagu armastus. Moed tulevad ja lähevad, aga rahvas jääb ja riik jääb. Laulud on olnud meie relvad, laulupeod meie võidud.”

 

Noorte kõnekirjutamise võistluse idee sündis peo korraldustoimkonna soovist  teada saada, kuidas väljendaksid oma mõtteid, tundeid ja vaateid peo tähtsaimad osalised – lapsed ja noored. Mida tähendab neile Hando Runneli  sõnastatud,  XIII noorte laulu- ja tantsupeo väärtussõnumit kandev juhtmõte “Püha on maa” ning millise kõne peaksid nemad, seistes terve Eestimaa ees?

 

Emakeeleõpetajatest ja teistest asjatundjatest koosnev žürii hindab kõnesid neljas vanuseastmes: 1.-4. klass, 5.-9. klass, 10.-12. klass ning noored vanuses 20-27.

Žürii poolt välja valitud kõned leiavad kas osaliselt või tervikuna kasutust XIII noorte laulu- või tantsupeo lavastustes  ning avaldatakse  laulu- ja tantsupeo “Teatajas”. Kõigile  ära märgitud tööde autoritele on auhinnad.

 

Võistluse korraldaja on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus. Võistluse täpsemad tingimused leiab veebilehelt aadressiga laulupidu.ee. Sealsamas saab igaüks oma võistlustöö üles laadida. Konkurss lõpeb 31. oktoobril.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu “Püha on maa” toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023.

 

Lisainfo:

Sten Weidebaum

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus

Tel: 5 236 239

e-post: sten@laulupidu.ee