Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastas 17,5 miljoni suuruse eelarvega rahastamislepingu, mis pakub ka järgmisel eurotoetuste perioodil Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtjatele soodsamatel tingimustel laene ning käendusi.

Struktuurivahenditest rahastatud meetmega pakutakse ettevõtjatele allutatud laenu ning käendusi, kus kesksel kohal on regionaalsed ettevõtjad. Minister Riisalo sõnas, et ettevõtluse toetamine ja ärikeskkonna edendamine väljaspool suuri asulaid on vajalik, et igas Eesti piirkonnas oleks hea elada. „Paratamatult tekib igas majandusruumis turutõrkeid ja riigi soov on aidata neid tõkkeid ületada. Meede annab väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele parema ligipääsu kapitalile ja julguse mõelda suuremalt,” ütles minister.

Hõlpsam ligipääs kapitalile edendab Riisalo sõnul kõrget lisandväärtust loovate tarkade töökohtade loomist maapiirkondadesse, millega kaasnevad kõrgepalgalised töökohad ja kohalike elujärje kasv. “Eesti eri paigus on juba praegu mitmeid ettevõtteid, mis näitavad suunda ja pakuvad maailmaturule tipptasemel tooteid ning teenuseid. Samas on ka alles hoogu koguvaid ärisid, mis vajavad arenguks ja rahvusvahelisel areenil läbilöömiseks lisatõuget. Meede pakub selleks head võimalust,“ sõnas Riisalo.

EASi ja KredExi ettevõtete käenduste ja laenude osakonna juht Kaarel Ausi tõi kõige olulisemana välja, et tänu uuele lepingule saab ka järgmisel eurotoetuste perioodil Eesti ettevõtjatele soodsamatel tingimustel laene ja käendusi edasi pakkuda. Samuti on tema sõnul plaan töötada välja uusi ettevõtjatele paindlikumaid teenuseid. „Näiteks plaanime ühte universaalset laenutoodet, mis sobiks nii regionaalsetele, tööstus- kui ka kasvuettevõtetele. See on allutatud laen, mis aitab ettevõtjal vähendada omafinantseeringut investeerimisprojektides – olgu see tootmise laiendamine, seadmete ost vmt,“ selgitas Aus ning tõi paralleeli KredExi kodulaenukäendusega, mis võimaldab vähendada eluaseme soetamisel nõutavat sissemakset.

„Meie lõppeesmärk on aidata ettevõtjatel viia kiiremini ellu rohe-, inno- ja digipööret ning parandada kapitali kättesaadavust eeskätt väikestele ja regionaalsetele ettevõtjatele,“ rõhutas Aus ning soovitas laenu ja käenduse taotlemiseks pöörduda kodupanka ning uurida oma pangahalduri käest ka KredExi toega pakutavaid teenuseid.

 

Lisainfo:

Paul Pihlak

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõunik

paul.pihlak@mkm.ee