26.-27. oktoobril külastasid Jõgeva- ja Järvamaa ettevõtjad Kesk- ja Lõuna-Eesti uuendusmeelseid ettevõtteid. Esimene peatus tehti Imaveres asuvas Fibenol OÜ-s. Fibenol OÜ on puidu rafineerimise katsetehas, kus väheväärtuslikust kasepuidust eraldatakse ligniin, tselluloos ja hemitselluloos. Tehases töötab ligi 50 inimest, kellest suurema enamuse moodustavad teadus- ja arendustöötajad. Tehasel on üle 400 koostööpartneri. Kuna suurema osa tööst moodustab katsetamine, siis oli võimalik tutvuda ka konkreetsete tulemustega – 2023. aasta juunis valmis koostöös OÜ-ga  Verston esimene roheasfaldi pilootprojekt. Roheasfalt on tõeline Eesti Nokia, mis looks Eestile sõltumatuse toormaterjalist ja kasutataks kohalikku toorainet ning seoks süsiniku väga paljudeks aastakümneteks. Tehase tulevikuplaanid on ambitsioonikad – soovitakse laiendada katsetehast ja rajada oma tööstus.

Järgmisena peatuti Kase Factori OÜ-s, mis toodab lainelisi saunalaudu. Tootmine paikneb vanas Norma plastmasstoodete tehases, mida jõudumööda remonditakse ja lisaks oma tootmisruumidele luuakse võimalusi kohalikele ettevõtjatele ruumide rentimiseks. Ettevõtte omanik Meelis Rull on tõeline kohaliku elu edendaja, kes vahetas ehitusettevõtja elu Tallinnas oma lastele rahulikuma ja loovama keskkonna vastu Karksi-Nuias.

Shroomwell OÜ, mida varasemalt tunti Shaga Healtina, on täna üks maailma suurimaid meditsiiniseente kasvatajaid, kellele kuulub 500 hektarit meditsiiniseente välikasvatusi Eestis ja USA-s. Tõrvas alustas ettevõte 5000 ruutmeetri suurust meditsiiniseente sisekasvatuse rajamist. Väli- ja sisekasvatuste kombineeritud mahtude põhjal edestab Eesti roheidu kõiki globaalseid konkurente. Ettevõtte eestvedaja Siim Kabritsa sõnul liideti esivanemate tarkus ja kaasati teadlased. Keskendutakse kahele suurele valdkonnale-tervisetoodetele ja roheinnovatsioonile, mida juhivad meditsiiniseened. Tervisetoodete valmistamine on osa ettevõtte DNA-st, millele täna lisandub eraldi strateegilise suunana roheinnovatsioon. Siim Kabrits on veendunud, et seened on inimkonna järgmine suur võimalus, mille potentsiaali on aastakümneid alahinnatud, kuid mis teaduse ja tehnoloogia toel tänaseks tõelist võidukäiku tegemas. Meditsiiniseened võimaldavad meil edendada mitme valdkonna tulevikku, mis tänaseks jõudnud kriitilise piirini. Seente juhitud roheinnovatsioon aitab nii inimesi, loodusrikkust kui kliimat. Usutakse, et mistahes probleemi saab lahendada vaid mõne seenega. Juba täna võime oma tervist toetada mitmete lõvilakast toodetud tinktuuridega vähendamaks stressi ja toetamaks ajutegevust.

Õppereisi viimane peatus tehti Siidrikojas KODAS, mis on pereettevõte ja tegelenud siidrite tootmisega ligi 20 aastat. Tänaseks on astutud samm edasi – mahlapressimise jäägid on kasutusele võetud kiudainete rikaste seedimist soodustavate toodetena. Ettevõttes on toimumas ka põlvkonnavahetus – tootmist tutvustas 24-aastane perepoeg, kes on omandanud kõik tehnoloogilised oskused ja tegeleb uute toodete katsetamisega.

Õppereisil osalejatel jäi koduseks tööks Shroomwellis kasvatatud lõvilakast ja shitake seentest toidu valmistamine ning tulemuste jagamine reisikaaslastele.

Õppereis toimus Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ toel.

Maimu Kelder

maimu@jarva.ee; 5162337